Ashaiman

Wspólnota w Ashaiman jest bardzo złożona i prowadzi wiele dzieł:

  • Salezjańska Szkoła Techniczna
    (Don Bosco Technical Institute)
  • Parafia ks. Bosko
  • Centrum Św. Dominika Savio

1) Salezjańska Szkoła Techniczna (Don Bosco Technical Institute) – jest to szkoła 3-letnia, której po 10 latach działalności jako prywatnej został przyznany przez Państwo status publicznej. Ministerstwo Oświaty płaci wynagrodzenie dla nauczycieli, opłaty za prąd i okazjonalnie przyznaje sprzęt szkolny w formie ławek, sprzętu komputerowego itd. Oczywiście wiąże się to z pewnymi warunkami; trzeba prowadzić szkołę wg zasad Ghańskiego Ministerstwa Oświaty, salezjanie pracujący w szkole muszą mieć wykształcenie pedagogiczne uznane przez Rząd itd.
Szkoła prowadzi następujące kierunki: sekretarski, samochodowy, elektryczny i elektroniczny. Do szkoły uczęszcza ok. 320 uczniów. W internatach mieszka 90 chłopców i 30 dziewczyn. Prawie 100 uczniów ze szkoły jest objęta pomocą finansową w formie stypendium, gdyż większość uczniów pochodzi z bardzo ubogich rodzin.
Od wielu lat do szkoły przyjeżdżają wolontariusze z Niemiec i Chorwacji, którzy głównie uczą informatyki i programów komputerowych.
Szkoła posiada dobre zaplecze sportowe, które służy nie tylko uczniom, ale także organizowaniu zawodów dla innych szkół.

2) Parafia ks. Bosko – jest to bardzo młoda wspólnota, która właściwie nie ma jeszcze pełnego statusu parafii. Znajduje się ona ok. 10 min jazdy samochodem od szkoły salezjańskiej. Na razie jest odprawiana jedna Msza Św. w niedziele. Przy parafii działa już wiele grup i także oratorium dla dzieci. Na terenie parafii prowadzona jest budowa domu parafialnego i także w planach znajduje się budowa nowego kościoła. Jest tam także kaplica Bożego Miłosierdzia, w której coraz bardziej rozpowszechnia się kult Bożego Miłosierdzia.

3) Centrum Św. Dominika Savio – jest to ośrodek, który zajmuje się dziećmi z ulicy, chłopcy i dziewczyny. Przychodzą tam ci, którzy nie chodzą regularnie do szkoły z różnych przyczyn. Głównie są to dzieci rybaków, ponieważ dom znajduje się nad samym morzem, przy wiosce rybackiej. Zajęcia trwają od 9.00 do 14.00 w formie lekcji. Uczniowie są podzieleni na 3 grupy w zależności od poziomu wiedzy. Dzieci przychodzą do ośrodka przez 1 rok i w tym czasie salezjanie, wolontariusze i pracownicy społeczni nawiązują kontakt z rodzicami lub rodziną oraz szkoła. Po roku nieformalnej nauki w ośrodku, dzieci są wprowadzane do państwowych szkół podstawowych i tam kontynuują naukę. W ciągu roku w Centrum Św. Dominika Savio przybywa ok. 30 dzieci.
Od niedawna przy ośrodku działa Oratorium otwarte dla wszystkich dzieci z okolicy.