Akure

Salezjanie w Akure prowadzą kilka dzieł skupionych w jednym miejscu. Są to:

  • Szkoła Techniczna
  • Parafia
  • Centrum młodzieżowe
  • Klinika z laboratorium
  • Drukarnia

1) Szkoła Techniczna – kształci młodzież w takich zawodach jak: elektryk, elektronik i sekretarka. Szkoła jest wyposażona w bardzo dobry sprzęt do nauki zawodu. W szkole uczy się ok. 150 uczniów. Szkoła cieszy się bardzo dobrą renomą stąd uczniowie po jej zakończeniu bardzo szybko znajdują pracę.

Po południu w pomieszczeniach szkoły działa szkoła wieczorowa dla dorosłych. Jest niesamowitym zobaczyć ludzi dorosłych, którzy uczą się materiału z zakresu szkoły podstawowej lub średniej. Takiego zapału do nauki można tylko pozazdrościć.

2) Parafia –  jest to bardzo duża parafia pod wezwaniem M.B. Wspomożycielki. Do parafii uczęszcza regularnie ok. 3 tyś. wiernych. Kult Matki Bożej jest tam bardzo rozpowszechniony i cieszy się ogromną popularnością. Przy parafii działa bardzo dużo grup dla dzieci, młodzieży i starszych.

3) Centrum młodzieżowe – jest to jedno z największych i najlepiej wyposażonych placówek. W piętrowym budynku znajduje się bardzo dużo pomieszczeń dla różnych grup a także studio nagrań, gdzie młode talenty mogą uwieczniać swoje kompozycje muzyczne. Dzieci i młodzież mają do dyspozycji wiele boisk do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki. Centrum jest otwarte codziennie i gromadzi się w nim od 150 nawet do 1000 uczestników. Zajęcia kończą się zawsze modlitwą i słówkiem wieczornym. W czasie wakacji Centrum organizuje dwutygodniową półkolonię dla dzieci, która cieszy się ogromną popularnością.

4) Klinika z laboratorium – jest to najlepiej wyposażona klinika, która zajmuję się głównie diagnostyką. Nawet szpital stanowy wysyła pacjentów na szczegółowe badania. Dochód z kliniki wspiera Centrum młodzieżowe i wspólnotę. Obecnie, ze względu na swoją renomę, klinika otrzymała dotację z USA w ramach projektu prewencji AIDS. Samochód, który zakupiono służy do spotkań z ludźmi, szczególnie młodymi w różnych miejscach. Pracownicy prowadzą tam edukację oraz darmowe testy na AIDS. Każdy dobrowolnie może przyjść do kliniki po wyniki a także po poradę. Projekt cieszy się bardzo dużym poparciem ludzi jaki władz lokalnych.

5) Drukarnia – działa już od wielu lat. Drukuje głównie książki religijne ale też świeckie na zamówienie. Niestety, ze względu na bardzo długą obecność kierownika, drukarnia przeżywa lekki okres stagnacji, ale mamy nadzieję że niedługo się to zmieni.