Ibadan

Salezjanie w Ibadan prowadzą kilka dzieł skupionych w jednym miejscu. Są to:

  • Dom formacyjny
  • Centrum Młodzieżowe
  • Dom dla dzieci ulicy

1) Dom formacyjny – jest to tzw. Postnowicjat, gdzie młodzi salezjanie po pierwszych ślubach zakonnych przez 3 lata zgłębiają tajniki filozofii i pedagogiki.  Szkoła, w której mogą także studiować członkowie innych zgromadzeń, stara się o afiliację do Salezjańskiego Uniwersytetu w Rzymie, tak aby można było uzyskać licencjat z filozofii. 

2) Centrum Młodzieżowe – przy domu formacyjnym działa Centrum Młodzieżowe, które codziennie organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży z okolicy. Młodzi Salezjanie mają okazję szkolić nie tylko umysły na studiach, ale także system prewencyjny po lekcjach. Najwięcej uczestników Centrum widać jednak w soboty i niedziele. Każdy dzień kończy się modlitwą i słówkiem wieczornym. W animacji Centrum pomaga duża i doświadczona grupa animatorów. W czasie wakacji Centrum organizuje dwutygodniową półkolonię dla dzieci, która cieszy się ogromną popularnością.

3) Dom dla dzieci ulicy – jest to bardzo świeża inicjatywa animatorów z Centrum Młodzieżowego. Wraz z wolontariuszami odkryli ogromną rzeszę młodych chłopców na ulicy Ibadan (7 milionów mieszkańców). Ktoś ofiarował po taniej cenie wynajem kilku pokoi w jednym z okolicznych domów i tak na początek 12 młodych chłopców z ulicy znalazło dom. Jeden z animatorów Centrum postanowił być dla nich starszym bratem i zamieszkał razem z nimi. Największym problemem tego domu jest brak funduszy na jego prowadzenie, ale Opatrzność na pewno znajdzie jakieś rozwiązanie.