Ondo

Salezjanie w Ondo prowadzą kilka dzieł skupionych w jednym miejscu. Są to:

  • Szkoła Techniczna
  • Parafia
  • Centrum Młodzieżowe
  • Prenowicjat
  • Stawy rybne

1) Szkoła Techniczna –  kształci w takich zawodach jak: ślusarz, mechanik samochodowy, stolarz, sekretarka itd. Szkoła jest wyposażona w bardzo dobre maszyny, które służą nie tylko do nauki ale do produkcji. Szczególnie warsztat stolarski cieszy się dużą popularnością. W szkole uczy się ok. 300 uczniów. Szkoła cieszy się bardzo dobrą renomą nie tylko w okolicy, stąd uczniowie po jej zakończeniu bardzo szybko znajdują pracę.

2) Parafia – jest to wspólnota otwarta na wiernych z Ondo, jest odprawiana codzienna Msza Św. W parafii działa wiele grup młodzieżowych, które służą rozwojowi duchowemu.

3) Centrum Młodzieżowe – zostało poświęcone przez Ks. Generała w czasie jego wizyty z okazji 25-lecia pracy Salezjanów w Nigerii. Codziennie gromadzą się w nim dzieci i młodzież aby uczestniczyć w różnych zajęciach. Obok centrum znajdują się obiekty sportowe takie jak boisko do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej. Poza tym jest też plac zabaw dla dzieci. Członkowie Centrum mogą także korzystać, tak jak uczniowie szkoły z auli. W Centrum znajduje się także studio nagrań, gdzie młode talenty mogą nagrywać swoje kompozycje. W czasie wakacji Centrum organizuje dwutygodniową półkolonię dla dzieci, która cieszy się ogromną popularnością.

4) Prenowicjat – jest to wspólnota formacyjna dla naszej Salezjańskiej Prowincji Afryki Zachodniej Angielskojęzycznej  (AFW). Młodzi kandydaci do Zgromadzenia Salezjańskiego z Nigerii, Ghany, Liberii i Sierra Leone po okresie aspirantatu, który jest w poszczególnych krajach, odbywają tam roczną formację po której jeśli chcą kontynuować, piszą podanie i mogą być dopuszczeni do nowicjatu (Sunyani – Ghana). Generalnie nasza prowincja w ostatnich latach ma od 15 do 20 prenowicjuszy. Ci, którzy nie piszą podania lub nie są dopuszczeni do nowicjatu otrzymują świadectwo ukończenia rocznej formacji.

5) Stawy rybne – powstały z inicjatywy współbraci, aby zaradzić brakom finansowym. Dużą rolę w powstawaniu stawów odegrał ks. Krzysztof Niżniak, który jest ekonomem wspólnoty. Okazuję się, że inwestycja była trafiona, gdyż chętnych na kupno ryb nie brakuje. Dzięki temu wspólnota może utrzymać dom formacyjny – Prenowicjat.