Freetown

Sytuacja w stolicy Sierra Leone jest zupełnie inna niż w Lungi. Tam dom Salezjański jest położony blisko budynków rządowych stąd jest stała dostawa prądu. No  i w końcu to jest stolica…

We Freetown Salezjanie prowadzą następujące dzieła:

  • Autobus dla dzieci ulicy
  • Dom dla dzieci ulicy
  • Schronisko dla dziewczyn
  • Centrum Młodzieżowe
  • Telefon zaufania
  • Parafia (ze szkołą i Centrum Młodzieżowym)

1) Autobus dla dzieci ulicy – jest to pojazd, który 4 razy w tygodniu, po południu, rusza do centrum miasta w poszukiwaniu chłopców ulicy. Oni wiedzą dokładnie gdzie i w jakim miejscu się zatrzymuje i tam przychodzą, aby uczestniczyć w różnych zajęciach. Spotkanie zaczyna się od modlitwy, potem jest rozwiązywanie konfliktów między nimi. Następnie dzielą się na grupy, jedni korzystają z opieki medycznej w autobusie, inni mają lekcje historii jeszcze inni mają lekcje religii lub gry planszowe. Grupy działają na zasadzie rotacji. O godz. 20 jest posiłek dla wszystkich  i cały program kończy się o 22. Jest to pierwszy kontakt z tymi chłopcami, z którymi zapoznają się pracownicy społeczni. Jeśli oni stwierdzą, że chłopak na razie nie ma szans powrotu do rodziny (bliższej lub dalszej) jest kierowany do domu dla dzieci ulicy…

2) Dom dla dzieci ulicy – jest to program roczny. W domu przebywa na raz ok. 70 chłopców. W ciągu dnia są oni podzieleni na klasy wg stanu ich wiedzy, a po południu mają takie zajęcia jak śpiew, religia, zajęcia sportowe lub porządki. W ciągu tego roku, zadaniem pracowników społecznych jest odnalezienie rodziny lub krewnych, tak aby chłopiec mógł wrócić do domu. Jeśli to jest niemożliwe, chłopiec jest kierowany do rodziny zastępczej, która otrzymuje fundusz na jego dalsze kształcenie.

3) Schronisko dla dziewczyn – znajduje się ono w centrum miasta, jest otwarte 24 godziny na dobę i przyjmuje wszystkie dziewczyny, które stały się ofiarą gwałtu, przemocy lub mają jakiś problem. Na miejscu dyżur pełni psycholog i pielęgniarka. Dziewczyna może tam mieszkać krótki okres czasu, w którym to pracownicy społeczni szukają jakiegoś rozwiązania.

4) Centrum Młodzieżowe – jest otwarte codziennie po południu dla dzieci i młodzieży z okolicy. Uczestniczą oni w różnych zajęciach, które zawsze kończą się modlitwą i słówkiem wieczornym. 

5) Telefon zaufania – jest to darmowa linia na terenie całego kraju (777 lub 888), pod którymi można zastać 24 godz. na dobę przeszkolonych w udzielaniu pomocy pracowników społecznych. Osoby w potrzebie można kierować do autobusu, do schroniska dla dziewczyn lub domu dla chłopców ulicy.

6) Parafia (ze szkołą i Centrum Młodzieżowym) – znajduje się ona na zboczu góry. Na terenie tym oprócz nowo budowanego kościoła znajduje się także szkoła podstawowa oraz Centrum Młodzieżowe. Do czasu ukończenia budowy Kościoła, wspólnota wierzących gromadzi się w klasie i także z nich korzysta Centrum Młodzieżowe. Po południ można tam spotkać tłumy dzieci i młodzieży grających w piłkarzyki, warcaby i piłkę nożną na boisku z kamieni i pod górkę, ale im to zbytnio nie przeszkadza. W roku 2011 Real Madryt postanowił przeznaczyć fundusz na poprawę warunków kilku boisk oraz na sprzęt sportowy i opłatę czesnego w szkole.