Lungi

Nasza placówka graniczy z głównym lotniskiem Sierra Leone, które jest w Lungi. Jest to region bardzo biedny, bez prądu (lotnisko oczywiście ma!!!) z ogromną ilością dzieci. We wspólnocie salezjańskiej prąd jest dostępny z generatora od 7 do 10 wieczorem (na więcej ich nie stać). W tym czasie trzeba się wspólnie pomodlić, sprawdzić emaile i odpowiedzieć na nie, wyprać i wyprasować ubrania, oglądając przy tej czynności np. wiadomości lub jakiś film. Szkoła życia! Salezjanie prowadzą tam takie dzieła jak:

  • Parafia
  • Centrum Młodzieżowe
  • Szkoły podstawowe
  • Gimnazjum i Szkołę Średnią

1) Parafia – w maju 2011 roku został poświęcony nowy kościół, który może pomieścić dużo więcej wiernych. Kościół znajduje się na terenie Centrum Młodzieżowego. W parafii działa wiele grup dla młodzieży i dla starszych, które pomagają w rozwoju duchowym wiernych.

2) Centrum Młodzieżowe – każdego dnia gromadzą się w nim liczne rzesze dzieci i młodzieży (200 – 300), aby uczestniczyć w różnych zajęciach. W czasie trwania zajęć muzyka skutecznie przyciąga chętnych do gry, zabawy i nauki. Zajęcia kończą się modlitwą wieczorną.  W centrum działa prężnie liczna grupa animatorów. W czasie wakacji Centrum organizuje dwutygodniową półkolonię dla dzieci, która cieszy się ogromną popularnością. Oprócz tego w ciągu roku prowadzony jest program dożywiania najbiedniejszych dzieci z pobliskich szkół. W poniedziałki, środy i piątki 125 dzieci otrzymuje darmowy posiłek. Przed nie jednak muszą przejść przez cały teren Centrum i wyzbierać wszystkie śmieci.

3) Szkoły podstawowe – pod opieka Salezjanów są także szkoły podstawowe i gimnazja, które znajdują się w okolicy (10). Wprawdzie nauczyciele są opłacani przez Rząd, ale na infrastruktury już nie ma funduszy stąd w większości budynki są w stanie opłakanym. Często dyrektorzy szkół sami podejmują inicjatywę i proszą dzieci o przynoszenie kamieni. Gdy się już uzbiera większa ich ilość, kupują worek cementu i starają się naprawiać dziurawe podłogi lub nawet budować nową klasę. Jeśli Salezjanie znajdą jakiegoś dobrodzieja lub sponsora, to wtedy mogą znacznie poprawić warunki do nauczania.

Więcej komentarza tu nie trzeba, zdjęcia mówią same za siebie….

4) Gimnazjum i Szkoła Średnia – są to szkoły, w których Rząd także opłaca nauczycieli, ale Salezjanie są dyrektorami. Dlatego są one w dużo lepszym stanie, tym bardziej że znajdują się zaraz przy domu wspólnoty. Obie szkoły mają patrona Św. Augustyna. W gimnazjum uczy się ok. 350 uczniów a w liceum ok. 700. Obie szkoły cieszą się bardzo dobrą renomą, stąd chętnych nie brakuje. Jedynym problemem może być opłata czesnego. W skali kraju szkoły te mają jedne z lepszych wyników na końcowych egzaminach.

Po wylądowaniu w Lungi, jeśli się chce dotrzeć do stolicy Freetown trzeba przepłynąć  zatokę promem (ok. 45 min) lub szybką łodzią (ok. 15 min, oczywiście jest dużo droższa i można na falach zgubić bagaże jak jeden z naszych współbraci… z paszportami w środku) lub wpław (niezalecane!!!).